IELTS Planet - Học IELTS online

table_railway

• Author
    Profile photo of vuthanhnuce
    vuthanhnuce
    Participant

The table shows statistics about the underground railway network in six major cities, namely London, Paris, Tokyo, Washington DC, Kyoto, and Los Angeles.
    Overall, it is clear that the three oldest underground systems are larger and serve significantly more passengers than the newer systems.
    The London underground rail way dates back to 1863, making it the oldest subway system in the table, followed by the Paris underground, which opened in 1900. By contrast, Los Angeles is the newest network which was established in 2001. In term of the size of the railway system, while London is also the largest with 394 kilometres of route, Kyoto making it the smallest with only 11 kilometres. The youngest system, Los Angeles, is three times as high as that of Kyoto, with 28 kilometres. The size of route in Paris, Tokyo and Washington DC are 199, 155 and 126 kilometres, respectively.
    Tokyo, which is the third largest size, is by far the busiest subway, with 1927 million passengers per year. The system in Paris serves the second greatest number of passengers per year, at 1191 million passengers which is one and one half times as high as that of London, at 775 million passengers per year. According to three newer networks, the figure for Washington DC, Kyoto and Los Angeles are 144, 45 and 50 million passengers per year.

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

IELTS Veteran

Cảm ơn bạn đã gửi bài!
    Có thắc mắc nào cứ hỏi nha bạn :”)

Attachments:
    You must be logged in to view attached files.

IELTS Veteran

Bạn ơi mình hỏi chỗ này là mình sai ngữ pháp như thế nảo nhở mình vãn chưa hiểu lắm

“Tokyo, which is the third largest size , is by far the busiest subway, with 1927 million passengers per year”

IELTS Veteran

Chào bạn,

Câu này của bạn gặp một lỗi là chủ ngữ của câu (“Tokyo”) là chỉ tên của một hệ thống tàu điện ngầm (“subway”), chứ không phải là kích thước hay chiều dài (“size”). Vậy nên câu này mình sửa thành “Tokyo, which is the largest in terms of size,…”, nhờ đó người đọc có thể hiểu rằng “Tokyo is the largest subway in terms of size”.

Còn thắc mắc nào cứ hỏi nha bạn :”)

IELTS Veteran

Cảm ơn bạn nhá

You must be logged in to reply to this topic.

IELTS Planet - Học IELTS online 2016